Перегринація Образу Святої Родини

ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ З НАГОДИ ПОЧАТКУ ПЕРЕГРИНАЦІЇ ОБРАЗУ СВЯТОЇ РОДИНИ

Всечесні Отці та Богопосвячені Особи!

Возлюблені Брати і Сестри!

Коли одного разу хтось запитав Святу Матір Терезу з Калькутти про те, що вона думає про життя сучасних родин, вона відповіла: «Занадто мало є любові в наших домівках і в сімейному житті. Ми не маємо часу для наших дітей, не маємо часу одні для других, не маємо часу для того, щоб радіти взаємному перебуванню разом. Думаю, що коли б ми могли жити так як Ісус, Марія і Йосип в Назареті, коли б ми могли наші домівки перетворити на Назарет, тоді мир і радість запанували б у світі. Любов починається вдома, любов живе в родинах».

Ця гарна думка святої Матері Терези з Калькутти вписується в переживання Року Святості Подружжя і Сім’ї та постає перед нами на порозі великої події, якою в Церкві в Україні стане перегринація Образу Святої Родини. В нашій Архідієцезії ця перегринація почнеться 3 лютого 2019 року.

Метою цієї події є зосередження погляду на родині як найважливішого для розвитку Церкви та Батьківщини місця, адже все починається в родині.

Коли говоримо «все», то маємо на увазі те, що саме в родині любов і добро, життя і віра беруть всій початок. Кажучи, що все починається в родині, мусимо також з жалем визнати, що саме в ній, крім добра, народжується зло, коли там оселиться обман, зрада, несправедливість і багато тому подібних справ.

Тому слід придивитися і зробити все для того, щоб зміцнити в родинах те, що є благородним, те, що впливає на святість життя. Адже покликання до подружнього життя і заснування родини – це шлях, який люди обирають для того, щоб осягнути святість, тобто увійти до слави святих і блаженних. Знаємо добре, що отримати спасіння можна лише через взаємоповагу, дотримання Божих Заповідей, життя, яке базується на мудрості Святого Писання і героїчній любові до Бога, ближніх і до самого себе.

Найкращим взірцем такої постави є Свята Родина, яку в цьому Образі запрошуємо до домашньої Церкви, щоб біля неї єднати сім’ю не лише на спільній молитві, але й у буденних родинних справах, дякуючи за кожне добро та перепрошуючи за зло, яке через наші слова і вчинки сталося під дахом наших домівок. Тому дуже важливо, щоб до цих відвідин родина приготувалася через Таїнство сповіді, спільну участь у Святій Месі та Святе Причастя. Зустріти святість і пізнати її можемо лише тоді, коли наблизимося до святості, а таку близькість дають нам таїнства Покути та Євхаристії.

Відкриваючи двері наших осель для Святої Родини, пам’ятаймо про важливі слова Ісуса Христа, який сказав: «Поправді кажу вам, що коли б двоє з вас на землі погодились про всяку річ, то коли вони будуть просити за неї, станеться їм від Мого Отця, що на небі! Бо де двоє чи троє в Ім`я Моє зібрані, там Я серед них» (Мт 18,19-20). Варто запам’ятати ці слова не лише тоді, коли прийматимемо образ, але назавжди, адже ця обітниця виконується відповідно до нашої волі та наших прагнень. Ісус хоче бути з нами, хоче супроводжувати нас кожного дня, благословляючи та підтримуючи наші добрі справи. Питання лише в тому, чи ми прагнемо Його присутності, збираючись вдома в Його Ім’я та благословляючи себе взаємною молитвою та доброзичливістю.

Час перегринації образу – це також добра нагода для того, щоб духовно єднатися з тими, які емігрували в пошуках праці для забезпечення кращих умов життя та утримання сімей. Ми усвідомлюємо, що в багатьох сім’ях в часі цих відвідин когось не вистачатиме. Не забуваймо про них, адже вони належать до нашої родинної спільноти і так часто нам не вистачає їх, а їм нас. В нашій молитві виражаймо нашу турботу про них, щоб праця та здобування засобів для життя не прикрили в них образ Бога, не зруйнували зв`язок сакраментальної подружньої любові, а зберігали в них усвідомлення приналежності до сім`ї, Бога і Батьківщини.

Улюблені Брати і Сестри!

Відвідини Образу Святої Родини повинні залишити в наших сім’ях свій слід не лише у спогадах, а й в нашому щоденному житті. Тому, споглядаючи в майбутнє, придивімося ближче до трьох доріг, які можуть стати наслідком цієї події.

Перша – це милосердя вчинку, тобто наша щоденна поведінка по відношенню до себе і ближнього. Досконало продемонстрував це св. Йоан Павло ІІ, який повертаючись до здоров’я після спроби його вбивства, пішов до в’язниці, щоб пробачити Алі Аґчі – тому, хто посягнув на його життя. Це був найвищий прояв милосердя та наслідування самого Ісуса Христа, який молився на хресті словами: «Отче, відпусти їм, бо не знають, що чинять вони!». Тому нехай загостює в наших родинах дар прощення, щоб ми в злагоді і любові свідчили про нашу віру.

Друга дорога, про яку варто пам’ятати, це милосердя слова. Це саме слово є тим даром, яким можемо піднести когось на дусі або прибити до землі. Слово обману, видуманого людиною, привело до приречення Господа Ісуса на смерть, а слово правди і любові, сказане Ісусом, привело до того, що Він залишається між нами по всі дні аж до кінця світу у Пресвятому Таїнстві вівтаря. Отже, слово може обманути, зігнорувати і несправедливо засудити, або ж поставити на вівтарі Бога у Пресвятому Таїнстві, щоб воно оживляло наше сімейне життя, об’єднане навколо Христа, який є нашою дорогою і поживою на вічність. Тому нехай ваші слова зроджують правду і будують вашу взаємну єдність та єдність з Ісусом.

Залишається третя дорога, яку назвімо милосердям молитви. В Євангелії бачимо багато ситуацій, коли Ісус перебуває на молитві. Йде в пустелю, щоб молитися на самоті, приходить до Єрусалимської Святині і синагоги, щоб разом із спільнотою Вибраного Народу прославляти Бога. Наскільки важливою в Його житті була молитва свідчить те, що перед кожною великою подією і важливим рішенням Він молився, щоб усе сталося для виконання замислу Бога Отця. Нехай час відвідин Образу Святої Родини об’єднає нас у спільній молитві назавжди. Нехай спільна родинна молитва наповнює щоденне життя, а присутність на Святій Месі стане не лише обов’язком, а потребою серця, спраглого Божого благословення.

Три шляхи, які показую вам сьогодні, нехай стануть підказкою для того, що слід робити, щоб ви могли жити як Ісус, Марія і Святий Йосип жили в Назареті і щоб ви могли перетворити ваші домівки на другий Назарет миру і радості, віри і любові, взаємоповаги і переможної реалізації добрих намірів.

На час молитви при Образі Святої Родини та прийняття важливих рішень на майбутнє ваших родин з серця благословляю: В Ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Львів, 24 січня 2019 року

Архієпископ Мечислав Мокшицький 

Львівський Римсько-Католицький Митрополит