Цвинтарі Дрогобиччини

Цвинтар на вул. Трускавецькій у Дрогобичі було відкрито 3.05.1790 р. на «парохіальній   ділянці», яка була відведена під територію цвинтаря.

У 1830 р. цвинтар розширено до сьогоднішньої площі біля 4 га. Цей цвинтар є лише на   4 роки молодшим від Личаківського некрополя у Львові, і з того ж року, що й   варшавські Повонзки, старшим від цвинтаря Расу у Вільнюсі (1796 р.), Раковицького   цвинтаря у Кракові (1803 р.) і паризького славнозвісного Пер-Лашез (1803 р.)

Цвинтар знаходиться з правої сторони трускавецького маршруту, розміщений на   пагорбі між долинами потоку Побук і ріки Тисмениці. На півдні цвинтар межує від 1812   р. з військовими казармами, а на півночі – оточений цвинтарним муром, висота якого   сягає близько 2 м, неподалік якого тепер знаходиться православна церква. На заході   були орні поля і луки, на даний час забудовані.

На цвинтар провадить головна брама в стилі неокласицизму, увінчана фігурою жінки   з  хрестом.
 У 2018 р. поламане ураганом дерево розбило фігуру і тоді було виявлено на правій   бічній стороні затертий напис німецькою мовою. На фронтоні брами розміщено   таблицю з написом латинською мовою „Corruptibile oportet hoc inducere   incorruptionem” 1 Кор., 15:53.

Цвинтар дійшов до нас без великих руйнацій, хоча час і брак опіки привели до   багатьох безповоротних втрат. Крім католицьких поховань, німецьких, польських та   українських після війни появилися православні російські і позаконфесійні.

Представлений стан початкових досліджень над історією дрогобицького цвинтаря вказує на потребу подальших пошуків джерельних матеріалів, між іншим у напрямку вияснення історії каплиці заможної родини Неуманнів.

Останніми роками проведено ґрунтовний ремонт каплиці Нагліків і Неуманнів. В каплиці Нагліків – цвинтарній каплиці парафії св. Варфоломія – регулярно відбуваються богослужіння і вона ж використовується як похоронна каплиця.

Гробниця Неуманнів

Ремонт гробниці Неуманнів

Ремонт каплиці Воздвиження Чесного Хреста (гробниця Наглікув)

Каплиця Воздвиження Чесного Хреста (гробниця Наглікув) після ремонту