Загальні відомості

   

 Bartolmaj означає "син Толмаха". Слово " Нафанаїл" є івритом і означає "дав Бог" - так це було б еквівалентом   грецької назви Теодорос або латинської Deusdedit і польського Богдана.

 Про св. Варфоломія мало що відомо.

 Згідно з розповідями, Св. Варфоломій, прийшов з Кани Галілейської. Відтоді, як почув науку Ісуса Христа,   повірив в нього і пішов за Ним.

 Існує багато думок щодо того, де проповідував св. Варфоломій. Одні вважають, що святий проповідував   вчення про Христа в Естонії, інші – в Саудівській Аравії, ще інші – в Месопотамії.

 Відповідно до апокрифів, збереглися маловідомі Євангеліє св. Варфоломія і Апокаліпсис, зокрема,   апокриф Мука св. Варфоломія Апостола, де описано проповідування святого в Арменії. За наказом   вірменського короля, св. Варфоломія спіймали в місті Альбанополіс, розіп’яли і відтяли голову.   Розповідали навіть про зняття шкури зі святого. Саме останні факти стали причиною вшанування св.   Варфоломія як покровителя м’ясників, майстрів виробів зі шкіри, переплетчиків.

Приблизною датою смерті вважається 70 рік.

Після смерті св. Варфоломія було признано мучеником за Христову віру. Мощі святого від 838 року до сьогодні знаходяться в м. Беневенто (Італія) в місцевому кафедральному соборі. Частина реліквій була перевезена на острів Тибр (м. Рим).

Початок культу вшанування св. Варфоломія датується V ст., зокрема, греки вшановують – 11 червня, вірмени – 8 грудня і 25 лютого, ефіопи – 18 липня і 20 листопада. У таких містах, як Піза, Венеція, Пістоя, Фоліньйо, збудовано святині на честь св. Варфоломія.

Атрибутами святого вважаються книга, ніж, сувій. На іконах св. Варфоломій часто представлений із св. Варнавою, так як вшанування їх пам’яті є в той самий день. Також, св. Варфоломія зображають поряд з іншими апостолами на образах найважливіших епізодів із життя Ісуса Христа (В’їзд Ісуса до Єрусалиму, Тайна Вечеря, Воскресіння Господнє, Вознесіння Господнє, Зіслання Св. Духа на апостолів і Успіння Пресвятої Богородиці).

Джерело: https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-24a.php3